„Ja nie żyję dla czasu, to czas jest dla mnie, choć ciągle upływa nieubłaganie”

Ten czas zdarzył się 29 stycznia w hali sportowej w Białobrzegach. W tym dniu swój czas mieli niepełnosprawni uczestnicy Festiwalu Kolęd i Pastorałek Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Mazowieckiego.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowało ponad 120 uczestników z 11 Domów, wśród nich podopieczni z Jedlanki, Łychowskiej Woli, Miedznej, Ciechanowa, Ostrowi Mazowieckiej, Słupna, Łubca, Brwinowa, Podkońcy, Radomia.

Zanim rozpoczęły się festiwalowe zmagania ks. Sławomir Matyga prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Serca dla Serc” i pan Dariusz Religa kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Jasionnie powitali przybyłych gości: przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, władze samorządowe, dyrektorów i kierowników jednostek samorządowych.

-„Tego typu festiwalu nie ma w województwie mazowieckim. Pomysł na jego zorganizowanie wyszedł od Dariusza Religi, kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Jasionnie. Zrobiliśmy rozeznanie, okazało się, że jest zainteresowanie, a nawet zapotrzebowanie na tego typu wydarzenie. Chcemy, aby ten festiwal stał się cykliczną imprezą – powiedział ks. Sławomir Matyga, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Serca dla Serc” w Jasionnie. Ks. Sławomir jest również proboszczem miejscowej parafii.

W organizacji festiwalu pomagali wolontariusze skupieni w Strefie Młodych „Razem Ponad Niebo” przy Katolickim Stowarzyszeniu „Serca dla Serc”. To oni z uśmiechem m.in. obsługiwali bufet z napojami, a na sali zawsze byli do dyspozycji organizatorów i gości.

Występy solistów i zespołów wokalno-instrumentalnych oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność, która wspólnie z artystami śpiewała kolędy i pastorałki. Oceny festiwalowych prezentacji dokonało jury pod przewodnictwem ks. prałata dr Henryka Ćwieka. Jury po długich i burzliwych obradach przyznało nagrodę główną i trzy wyróżnienia. Laureatem  Festiwalu został zespół ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej, wyróżnienia otrzymały zespoły, które przyjechały z Łubca, Brwinowa i Miedznej. Dwóch uczestników otrzymało również dyplomy za osobowość sceniczną: Marek Najmoła i Andrzej Tchórzewski.

W czasie obrad Jury na scenie wystąpił wokalista Paweł Mosiołek.  Refren jednej z piosenek: „Ja nie żyję dla czasu, to czas jest dla mnie, choć ciągle upływa nieubłaganie” – śpiewali wszyscy. Wiele osób zaczęło tańczyć. Koncert prowadziła Izabella Mosańska, animatorka kultury.